Húzzunk bele! Márciusi tennivalók
Legyünk nyugodtak, még nem késtünk el, hiszen az előttünk
álló néhány, még márciusi napban bőven elvégezhetjük a következő
feladatokat.
- Az új ágyásfelületeket most lazítsuk fel, és a földbe dolgozzunk érett komposztot, amint a talaj kellőképpen felszáradt.
- Az elvirágzott muskátlikat most vissza lehet vágni, és friss virágföldbe ültetni. Ősszel ismét virágozni fog.
- Figyeljünk oda, hogy a szobanövények
ne álljanak a hideg csempeburkolaton. A kislevelű fikusz például
levélhullással reagál erre.
- A karácsonyi kaktuszt keveset öntözzük. A vízadagot csak tavasszal növeljük meg, miután megjelentek az új hajtások.
- A disznóbabot cserépben hajtassuk elő, így 3-4 hetes előnyhöz jutunk. A madársalátával és téli parajjal beültetett ágyásban lazítsuk fel a földet a sorok között.
- A dombágyásra hordjunk érett komposztot, és dolgozzuk a felső földrétegbe. Az articsókát hajtassuk elő cserépben, meleg és világos helyen.
- A sárga és őszibaracknál a korona alatt a mulcsréteget újítsuk fel. A korábbi beérés érdekében a rebarbara rügyeire borítsunk rá egy cserepet.
- A gyümölcsfák törzséről távolítsuk el az enyvgyűrűket, és dobjuk el. A kérget drótkefével dörzsöljük le. A bogyós bokrok ritkító metszését a hónap elején el kell végezni.
- A cserepes gyümölcsfákat két-háromévente ültessük át nagyobb edénybe, agyagos, enyhén savanyú földbe.
- A márciusi vetési időszak előtt a régi vetőmag csírázóképességét ellenőrizzük próbacsíráztatással.
- A kiültetett fuksziát a hónap elején vágjuk vissza kb. egyharmadára, ültessük át friss földbe, és tegyük világosabb, melegebb helyre (12-15 fok).
- A rózsanád, kardvirág, dália gumóit ellenőrizzük le, hogy nem kezdtek-e penészedni, és a tároló-helyet rendszeresen szellőztessük.
- A télikertben használjunk sárgalapot a kártevők leküzdésére. A szobanövények számára biztosítsunk kellőképpen magas páratartalmat. A barnuló levélszegélyek száraz levegőre utalnak.
- Fagymentes időszakban elkezdhetjük az évelők tőosztását.
- Erre a műveletre alkalmas növények a nyáron és ősszel virágzó növények. A kora tavaszi időszaknak az az előnye, hogy az évelők csak most ébrednek, és az új hajtások még alig, vagy egyáltalán nem mutatkoznak. Ásóval ássuk körül a teljes gyökérlabdát. Miután a gyökér szabaddá vált, az évelőt felezzük meg vagy negyedeljük. Az egyes daraboknak kb. ökölnyi méretűnek kell lenniük ahhoz, hogy később jól fejlődjenek. Majd a szétszedett növényeket ültessük az új helyükre, a földet jól nyomkodjuk meg körülötte, és alaposan öntözzük meg, hogy a gyökér jól érintkezzen a talajjal.
- A keleti hunyornak nemcsak a korai virága szép, hanem a télizöld lombja is. Az azonban már kevésbé vonzó, hogy a tél végén a leveleket gyakran barna foltok csúfítják el. Ezért a régi levélzetet még az első virágok megjelenése előtt távolítsuk el. Az előző évi leveleket egyenként vágjuk le tőből, különben véletlenül könnyen lecsípetjük az új levél és virághajtásokat is. Ennek a munkálatnak egyszerre két pozitív hozadéka is van: a levélfoltosság betegség nem terjed tovább, és a virágok jobban érvényesülnek.
- Forrás:
Sulyok Józsefné,