2015. április 9., csütörtök

Romantikus kertek lakója a koronás szellőrózsa.



Tavasz egyik legszebb és egyben legromantikusabb virága a koronás szellőrózsa, amely mint egy tavaszi ékszer nyílik kertünkben.

Latin neve anemone coronaria és a ranunculaceae családba tartozó évelő dísznövény.

Eredeti hazája a földközi tenger meleg párás vidéke, de ma már itthon is egyre többen ültetik a kertbe ezt a szép növényt. A virágok átmérője elérheti akár a 8-10 cm.-t is, és színviláguk lenyűgöző, hiszen a piros, fehér, rózsaszín vagy épp liláskék árnyalataiban pompázik. Levelei leginkább a petrezselyemre hasonlítanak, de azért nem lehet őket összekeverni.




Kertünkbe gumóról lehet telepíteni, az ültetés ideje ősz eleje vagy közepe. A gumókat kb. 5 cm mélyen ássuk el a talajba, majd télre takarjuk be falevelekkel, nehogy kifagyjanak. 
Ültetés előtt áztassuk be langyos vízbe 24 órán keresztül, majd az ültetés után már nem kell locsolni.
Már tavasszal kihajtanak az első kis levelek, és májustól július végéig nyílnak a gyönyörű kecses virágok.



A koronás szellőrózsa kedveli napos vagy a félárnyékos kerteket, de ültethetjük nagyobb cserépbe vagy kerámia tálba, pl. erkélyre, teraszra.


Mivel a virágok akár 15-20 magasra is megnőnek, vágott virágnak is alkalmas. Sziklakertbe vagy évelő ágyásban is nagyon szépen mutat akár vegyes színben, akár ha egy színt kombinálunk más virágokkal.
Forrás:Kertvarázsmagazin 

2015. március 29., vasárnap



Húzzunk bele! Márciusi tennivalók


Legyünk nyugodtak, még nem késtünk el, hiszen az előttünk álló néhány, még márciusi napban bőven elvégezhetjük a következő feladatokat.

Húzzunk bele! Márciusi tennivalók



  • Az új ágyásfelületeket most lazítsuk fel, és a földbe dolgozzunk érett komposztot, amint a talaj kellőképpen felszáradt.
  •  
  • Az elvirágzott muskátlikat most vissza lehet vágni, és friss virágföldbe ültetni. Ősszel ismét virágozni fog.
  • Figyeljünk oda, hogy a szobanövények ne álljanak a hideg csempeburkolaton. A kislevelű fikusz például levélhullással reagál erre.
  • A karácsonyi kaktuszt keveset öntözzük. A vízadagot csak tavasszal növeljük meg, miután megjelentek az új hajtások.
  • A disznóbabot cserépben hajtassuk elő, így 3-4 hetes előnyhöz jutunk. A madársalátával és téli parajjal beültetett ágyásban lazítsuk fel a földet a sorok között.
  • A dombágyásra hordjunk érett komposztot, és dolgozzuk a felső földrétegbe. Az articsókát hajtassuk elő cserépben, meleg és világos helyen.
  • A sárga és őszibaracknál a korona alatt a mulcsréteget újítsuk fel. A korábbi beérés érdekében a rebarbara rügyeire borítsunk rá egy cserepet.
  • A gyümölcsfák törzséről távolítsuk el az enyvgyűrűket, és dobjuk el. A kérget drótkefével dörzsöljük le. A bogyós bokrok ritkító metszését a hónap elején el kell végezni.
  • A cserepes gyümölcsfákat két-háromévente ültessük át nagyobb edénybe, agyagos, enyhén savanyú földbe.
  • A márciusi vetési időszak előtt a régi vetőmag csírázóképességét ellenőrizzük próbacsíráztatással.
  • A kiültetett fuksziát a hónap elején vágjuk vissza kb. egyharmadára, ültessük át friss földbe, és tegyük világosabb, melegebb helyre (12-15 fok).
  • A rózsanád, kardvirág,
    dália gumóit ellenőrizzük le, hogy nem kezdtek-e penészedni, és a tároló-helyet rendszeresen szellőztessük.
  • A télikertben használjunk sárgalapot a kártevők leküzdésére. A szobanövények számára biztosítsunk kellőképpen magas páratartalmat. A barnuló levélszegélyek száraz levegőre utalnak.
  • Fagymentes időszakban elkezdhetjük az évelők tőosztását.
  •  Erre a műveletre alkalmas növények a nyáron és ősszel virágzó növények. A kora tavaszi időszaknak az az előnye, hogy az évelők csak most ébrednek, és az új hajtások még alig, vagy egyáltalán nem mutatkoznak. Ásóval ássuk körül a teljes gyökérlabdát. Miután a gyökér szabaddá vált, az évelőt felezzük meg vagy negyedeljük. Az egyes daraboknak kb. ökölnyi méretűnek kell lenniük ahhoz, hogy később jól fejlődjenek. Majd a szétszedett növényeket ültessük az új helyükre, a földet jól nyomkodjuk meg körülötte, és alaposan öntözzük meg, hogy a gyökér jól érintkezzen a talajjal.
  • A keleti hunyornak nemcsak a korai virága szép, hanem a télizöld lombja is. Az azonban már kevésbé vonzó, hogy a tél végén a leveleket gyakran barna foltok csúfítják el. Ezért a régi levélzetet még az első virágok megjelenése előtt távolítsuk el. Az előző évi leveleket egyenként vágjuk le tőből, különben véletlenül könnyen lecsípetjük az új levél és virághajtásokat is. Ennek a munkálatnak egyszerre két pozitív hozadéka is van: a levélfoltosság betegség nem terjed tovább, és a virágok jobban érvényesülnek.
  • Forrás:

    Sulyok Józsefné,



2015. március 27., péntek

A gyöngyvirág 

A legbecézőbb kifejezés a szeretetre a magyar nyelvben: gyöngyöm, virágom! A szeretet, a szerelem és a szűziesség szimbólumaként kapta a nevét a májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis).


Itthon és külföldön is

És nem csak nálunk! Franciaországban a május elsejét gyöngyvirággal köszöntik. (Egyszer jó sorsom úgy hozta, hogy május első napja Genfben virradt rám, és az utcán csodálkozva láttam, hogy minden második ember egy kis gyöngyvirágcsokrocskával a kezében közlekedik az utcán.) Csapó József a "nemes szabad királyi Debrecen városának physikusa" így dicséri: „Igen esméretes, drága illatú virág ez, itten a Nagyerdőben tavasszal nagy bőséggel terem."

Gyöngyvirág

A kert árnyékos részeit szereti

A gyöngyvirág árnyékos kertrészeken, üde, nyirkos talajokon érzi jól magát és szaporodik el. A természetben a tölgyesek aljnövénye, de voltaképpen nem nagyon igényes és alkalmazkodó évelő növény, amely rizómáival sűrűn behálózza a talaját. Virágai a tőkocsányán "fehér gyöngyök módjára sorakoznak" április végén-május elején, és igen kellemes illatúak. Érett bogyója élénkpiros színű és erősen mérgező. A kertben tartózkodó gyerekeket erre figyelmeztetni kell! Ritkán fordul elő a rózsaszínű (alig illatozó) változata.
Különösebb gondozást és növényvédelmet nem igényel. Hosszabb szárazság idején meghálálja a bő vízzel történő öntözést, a trágyázást és tél előtt a lombbal való betakarást. Ősszel lehet szaporítani a gyökeres növények kiemelésével és áttelepítésével.


Gyöngyvirág

Hajtatni is lehet

Sikeresen lehet a gyöngyvirágot hajtatni: az erős gyökérzetű tövet januárban - miután fagyhatás érte őket - cserépbe, jó minőségű, C-típusú kerti földbe ültetjük és alaposan beöntözve meleg helyre állítjuk. Szüksége van arra, hogy a cserepet letakarjuk alufóliával, mert e nélkül a virágok "ülve maradnának". A takarást 10 nap múlva lehet eltávolítani, a virágzásra pedig az ültetés után egy hónappal számíthatunk.

Gyógynövény és gyógyszer

A népi gyógyászatban régebben gutaütés és fejfájás ellen javallották, de ma is állítanak elő belőle szívgyengeség, epilepszia és érelmeszesedés elleni gyógyszerkészítményeket. Mi, a gyógyászathoz keveset értők egyszerűen tekintsük csak mérgezőnek! Levele nagyon hasonlít a medvehagyma levelére, de a két növény virága (április közepétől már virágzanak) eltérő.
Forrás:Balintgazda.hu


Hallgasd meg a videót is  IDE kattintva  


A mindig mosolygó növény


Az ibolyafélékhez tartozó apró növények ékes színfoltjai lehetnek a kerteknek, erkélyeknek, teraszoknak és parkoknak.
 Az ő húsz centiméteres magasságával nem a legnagyobb növények egyike, de a hatást amit a méretével nem tud elérni pótolja a csodálatos színük, mintájuk és virágformájuk!


A mindig mosolygó növény

Függetlenül attól, hogy kék, sárga, lila, piros vagy fehér a színe az úgynevezett „mosolygós arc” szinte minden színben ragyog!


Hely- és a talajigény


Árvácska a kétnyári dísznövényekhez tartozik, mivel virágjukat a magvetést követő évben növesztik. Napfényes területet kedveli, ahol a színes virágok könnyen képeznek foltokat. Vannak olyan korai fajok is, mint például az európai viola (Viola cornuta), melyek jól tűrik a félig árnyékos területet is.




Az egyszerű virágföld kiválóan alkalmas a növények termesztéséhez, de optimális lehet a kerti talaj is, ha nem túl tömörödött. Keverjük össze lassan bomló tápanyaggal a földkeveréket, vagy ha túl tömörödött, akkor a homokkal lazítsuk meg.  


Árvácska ápolása


Aki azt szeretné, hogy a növénye sokáig virágozzon ügyeljen arra, hogy a virágföld mindig enyhén nedves legyen. Így gondoskodhatunk a növény biztos sikeréről, melyet szemkápráztató virágözönnel fog meghálálni. De ne legyen a pangó víz a növény alatt, különben az gyors rothadáshoz vezethet
.



Ha általános virágföldbe ültetjük az árvácskát akkor műtrágyát nem szükséges hozzáadni, de ha kert talajt használunk, akkor keverjünk hozzá komposztot vagy tartós hatású műtrágyát.  Ellenkező esetben visszafogott lesz a hajtások növekedése és a virágok sem lesznek elég szépek. Ha azt szeretnénk, hogy virágzásuk még intenzívebb legyen, adjunk rendszeresen 
 tápoldatot  is a növényeinknek és akkor ilyen látványban lesz részünk
:



De azok se keserdjenek el, akinek nincs kertjük, vagy erkélyük, ahova ezeket a mosolygós növényeket ültethetnénk, hiszen számos praktikus és érdekes módja van hogy árvácskák vegyenek körül a mindennapjainkban.
Forrás:

Mártha Izabella

Kattints ide és hallgasd meg a zenét is  


2015. március 24., kedd



Készüljünk fel kankalinból!



Közeledik a tavasz, s a hazai erdőkben tett kirándulásaink során hamarosan az első üde színfoltok között láthatjuk viszont a kankalinok szemet gyönyörködtető kis virágait is.

Készüljünk fel kankalinból!
A kedves kis évelőkkel nemcsak szépségük miatt, de praktikus okokból is érdemes közelebbről is megismerkednünk: az alábbi fajok közül például a sudárkankalin és a szártalan kankalin esetében védett növényről beszélünk, a tavaszi kankalint ugyanakkor bátran szedhetjük csokorba – de akár még meg is kóstolhatjuk.

Sudárkankalin (Primula elatior)

Sugárkankalinként is ismeretes, bár a növény láttán a fenti elnevezés találóbbnak tűnik, mint ahogyan latin neve is kecsesen nyúlánk formájára utal (a latin elatio szó jelentése: magasra emelkedés). A növény az akár 30 centi hosszúságot is elérő tőkocsányaival valóban sok más kankalinfajnak a feje fölé nő, igazi jellegzetessége azonban abban rejlik, hogy a nemzetségre jellemző dús tőlevélrózsa fölé magasló tőkocsány tetején elhelyezkedő ernyővirágzatot alkotó halványsárga virágfejek mindig egy irányba bókolnak. A sudárkankalint a rá erősen emlékeztető, szintén nyúlánk tavaszi kankalintól emellett leginkább virágainak sápadtabb színe, valamint azoknak a szártalan kankalinéhoz hasonlatos alakja is megkülönbözteti.

sudárkankalin
Az áprilisban virágzó sudárkankalin termőterülete jól behatárolható, mert csak igazán egyedi feltételek között érzi jól magát: csak a meszes talajt viseli el, állandó nyirkosságot igényel, és legfeljebb a félárnyékot tűri meg. Ennek megfelelően nem gyakori vadnövény; Európa-szerte előfordul ugyan, de jobbára csak tölgyerdők, nyíresek, bükkösök tisztásain találkozhatunk vele.

Tavaszi kankalin (Primula veris)

Erdei tisztáson, erdőszélen, de mezőn és sziklás lejtőkön is gyakorta találkozhatunk a sudárkankalinnál kevésbé válogatós, így jóval elterjedtebb tavaszi kankalinnal. A társaival szemben örökzöld tavaszi kankalin rövid nyelű, hosszúkás levelei által alkotott tőrózsából kiemelkedő hosszú szárának tetején a sudárkankalinénál sötétebb színű, és jóval kisebb, alig 1 cm átmérőjű virágfejekből álló bogernyő található. Az édes illatú virág narancsszínű foltocskát viselő sárga szirmait halványzöld, forrt csésze veszi körül.
tavaszi kankalin
A tavaszi kankalin társaival ellentétben akár homokon is megél, az állandó nedvességet azonban ugyanúgy igényli, s a tűző napot ő sem bírja. A fagyot nem tűrő növény virágait társainál valamivel később, április közepétől május végéig láthatjuk viszont.
A tavaszi kankalin levelei és virágai emberi fogyasztásra alkalmasak: főbb termőhelyein salátaként, levesként, teaként egyaránt fogyasztják. A növény erős köptető, valamint nyugtató, görcsoldó, gyulladásgátló hatása révén a népi gyógyászatban a reumától az alvászavarokig sokféle betegség kezelésében is szerephez jut.

tavaszi kankalin
Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

A határozott sötét torokfoltokkal tarkított, leggyakrabban halványsárga virágokkal ékeskedő szártalan kankalin leginkább a sudárkankalinhoz hasonló élőhelyeket kedveli, ám ő az erdők és ligetek mellett néha sziklák oldalában, illetve vízparton is előfordul. A napfényt és a meleget társainál valamivel jobban tűri, a nyarat azonban csak hűs, árnyas helyen bírja ki. A sudárkankalinnál mindazonáltal kissé délebbre is elmerészkedik, s még Afrika északi partvidékén is otthon van.

szártalan kankalin
A szártalan kankalin virágainak színe és formája nagyon hasonlít a sudárkankalinéra, a két növény azonban semmiképp sem téveszthető össze, ugyanis a szártalan kankalin társánál jóval nagyobb méretű virágai magányosan ülnek a szár tetején, amely a sudárkankalin szembetűnően hosszú tőkocsányával ellentétben ráadásul nagyon is rövid. A növény magasságbeli hiányosságait csipkés szélű, szintén tőrózsát alkotó leveleinek hosszával kompenzálja, amely az ő esetében akár a 25 centit is elérheti. E leveleket ráadásul a növény neki tetsző körülmények között télen sem hullajtja el, így a szártalan kankalin esetében egy félörökzöldről beszélhetünk. 2-4 cm átmérőjű, gyönyörű, illatos virágai egyes alfajok esetében a halványsárga helyett fehér, illetve pink, vagy lila színekben pompáznak.

Orbán Krisztina: szártalan kankalin
A szártalan kankalin az egyik legkorábban nyíló tavaszi virág: mifelénk március elején már teljes pompájában virágzik, áprilisra pedig már elnyílik. A növény a nedves, jó vízáteresztő képességű talajt és a félárnyékot kedveli; erdőben talajtakaróként viselkedhet. A tavaszi kankalinhoz hasonlóan virágai és levelei egyaránt fogyaszthatók; virágait ételízesítőként és ételszínezékként is használják.

2015. március 12., csütörtök



Hagymás növényeink gondozása


Tavasszal az egyik legdivatosabb és legszebb ajándék a hajtatott évelő virág, ami a hideg tél után mosolyt hoz lelkünkbe. Bátran állíthatom, hogy a legkedvetlenebb ember is örül az ilyen figyelmességnek, de utána tanácstalan, hogy mit kezdjen vele.

Hagymás növényeink gondozása

Jácint, nárcisz, krókusz és tulipán: gondozását tekintve hasonló, mind évelő hagymás növény, melyeket időzített virágoztatással a téli ünnepekre nevelnek. A virághagymák általában csak egyszer tűrik el az efféle megpróbáltatást.
Az elvirágzott növényt tápanyagos öntözéssel még kb. egy hónapig gondozzuk, lassan vonjuk meg a vizet, majd hagyjuk kiszáradni. Nyár vége felé a hagymákat a kertbe végleges helyre ültessük ki, így minden évben gyönyörködhetünk az illatos és szép virágaikban.


Tipp!

Remek tippünk van környezetünk szépítésére! Az alábbi képes beszámolónkban bemutatjuk a virágzásban lévő cserepes hagymások besüllyesztésének módját:



Forrás: Szépzöld vegyes

2015. március 10., kedd



Így tervezzük meg tavasszal a virágoskertet!

Ha az idén szeretnénk egy szép virágoskertet létrehozni, most érdemes elkezdeni a tervezését, és a kellékek, illetve a növény állomány beszerzését.

A tervezés során először is gondoljuk végig, hogy mi az, amit szeretnénk meghagyni az eredeti kertből, és mi az, amit teljesen át kell építeni.
Egy papírlapon tervezzük meg a kert minden egyes pontját, az utakat, a növények pontos helyét, a pázsitot, a szerszámos kamrát, stb. A papírlapon rajzolt vázlathoz, vagy tervhez, fontos hogy mérjük le a kert pontos méretét, így ügyesen be tudjuk majd osztani a területet.

Ha ezzel készen vagyunk, ideje nekilátni a legnagyobb munkának, vagyis a terület előkészítésének. Szedjünk ki minden felesleges növényt, gyomot, követ, faágat a kertből, vagyis tisztítsuk le a talajt teljesen. Ezután ássuk fel az ágyásokat, gereblyézzük el, a talajt, és ha szükséges jutassunk ki érlelt istállótrágyát, hogy legyen elég tápanyag a növények számára.



Ezután ha van rá lehetőség, építsük ki az öntözőrendszert, vagy telepítsünk egy kerti csapot, esetleg ha anyagi kereteink megengedik, fúrassunk egy kerti kutat, így megússzuk a drága vízszámlát, amely a kert öntözése során alakul ki.
Ha egyikre sincs lehetőségünk, legalább egy esővízgyűjtő tartályt szerezzünk be, hiszen az eső ingyen van, és ezt is fel tudjuk majd használni a kert öntözésére. Ne feledkezzünk meg a kerti komposztálóról sem, ahová a kerti és konyhai hulladékot tudjuk majd újra hasznosítani.


Végül márciusban szerezzük be a szükséges növény állományt, és kezdjük el a beültetést, de csak akkor, ha a fagyok már elmúltak.
Ha tovább szeretnénk a vízdíjon spórolni a locsolás során, jó, ha alkalmazzuk a talajtakarást, amelyre szalmát, vagy fenyőkérget is alkalmazhatunk, így a talaj lassabban szárad ki, és kevesebb vizet kell kijuttatni.


A következő lépés a pázsit telepítése.
Itt választhatunk, hogy mi magunk szeretnénk magvetéssel telepíteni a gyepet, vagy kész gyepszőnyeget, vagy gyeptéglát rendelünk, a kertészetből.
Ma már számtalan fűmag, és füvesítési eljárás közül választhatunk, ilyen pl. a pár éve hazánkban is elérhető hidrovetés, amely olcsóbb, mint a gyepszőnyeg, és egyenletesebb felületet is biztosít.

A tervezés során több szempontot is érdemes figyelembe venni, hiszen a legszebb és leggondosabban megépített kert sem ér semmit, ha mi magunk nem tudjuk azt élvezni, és értékelni.
A tervezés során gondoljuk végig a következő szempontokat:
Mennyi időt tudunk majd a kert gondozására fordítani (locsolás, gyomlálását, kapálás, stb.)
Mekkora összeget tudunk a kert kialakítására szánni?
Milyen építményeket szeretnénk a kertben használni?
Milyen stílusú kertet szeretnénk létrehozni?
Melyik a  és színükedvenc évszakunknk?
Milyen funkciót fog majd a kert betölteni?
Melyik a kedvenc növényünk, virágunk?
Melyik napszakban tudjuk majd használni, és élvezni a kertet?
Ha ezeket a szempontokat figyelembe vesszük, és így tervezzük meg a kertet, biztosak lehetünk benne, hogy tökéletes virágos kertet fogunk majd létrehozni, amely teljesen a mi ízlésünket, és stílusunkat fogja tükrözni, és amelyet maximálisan élvezni fogunk.

Forrás :Kertvarázs Magazin

2015. március 6., péntek



Közel már a kikelet!


Többévi szokásához hűtlenül az idei tél lassan engedi fagybörtönéből szabadulni a kertet. S mivel a múzsa alszik még, a róla szóló írások emlékpárlatokból készülnek csupán. Több hete vastag hótakaró alatt szunnyad minden. Egyedül a gyermekek öröme lankadatlan: bohókás hóemberrel és hóangyalkákkal köszöntik a hideg nappalokat.

Közel már a kikelet!


A növények nedveikben hordozzák még a téli dermedést. Az énekesmadarak némán kutatnak apró magvak után.
Ám farsangvasárnap különös dolog történik. A nap már kora reggel hétágra szórja éltető sugarait, s felolvasztja az utolsó hófoltocskákat is. Végre előbukkan újra a kert minden részletével együtt!

Feltűnnek a tavalyi őszirózsák barnára aszott vázai, és a tövükben ott nyílnak a tavasz hírnökei, a hóvirágok! Tavasz jár a kertek alatt!


Elmúlás és újrakezdés végtelen körforgása. Míg a gyerekek a farsanggal, a felnőttek karneválokkal búcsúztatják a telet, jómagam frissítő, lélekmelengető kerti sétákat veszek a csípős hajnalt követő biztató napfényben.
A tavasz közeledtét sürgetendő kezdem kitakarni a télikabátos növényeket.

Minden hódolatomat kivívva friss hajtásokkal bukkan elő a kukoricaszárak oltalmából a fiatal liliomfa. Egyetlen bimbó csücsül egyik ágán. Remélem, tavaszköszöntő buzgóságom nem bizonyul túl korainak, s nem most fagyasztom meg szegényt, miután túlélte a zord telet. Tövénél megannyi helyen tör utat magának az élet; ősszel dugványozott krókusz-, nárcisz-, liliom- és tulipánhagymák törnek elő rendületlenül. Némelyik kacskán magasodik, mivel a többrétegű, nehéz hótakaró alatt alázattal keresték a fényt.

A deresen csillogó paddeszka hideg éjszakáról árulkodik. Gyémántcsepp ül a fűszálak végén. A fiatal gyepszőnyeg jól vette a tél megpróbáltatásait. Üde zöldre festi a talajt. Vigyázok, próbálok nem rálépni indokolatlanul, mert komoly kárt tehetnek lépteim a még gyenge fűcsomókban.

Forrás :Mező Viola

Krókusz


Tél végén a hóvirággal szinte egy időben megjelent a kertemben az nősziromfélék családjába tartozó kerti krókusz, más néven a sáfrány (Crocus).

20140226_o 069_krókusz.jpg 

Hazánkban védett, őshonos hagymás növény, de nemesített változatai szinte minden kiskertben előfordulnak, hiszen aki egyszer eldugdossa a hagymácskákat, annak évről-évre szaporodik és nyílik. Mintegy 80 faja ismert, vannak ősszel nyíló egyedek is, a kikericsek, de ősszel nyílik az ibolyakék kerti sáfrány (Crocus sativus).

krókusz1_kert.jpg

8-10 cm-re növő növények keskeny csíkos tőlevelet hoznak, középen nő a kis virág. Illatos virágai lehetnek fehérek, aranysárgák, lilák, kékek, egyszínűek vagy csíkosan erezettek melyek rövid ideig nyílnak (max. 2 hét). Szívesen látogatják a méhek.

krókusz2_kert.jpg 
Szaporításuk egyszerű, a nagyon nedves talajon kívül bárhol megél. A gömb alakú hagymagumók 0,5 - 2,0 cm átmérőjűek, melyeket ősszel kell 8-10 cm mélyre elültetni, hogy a fagyok előtt jól begyökeresedjen. Májusra visszahúzódik, ekkor kell felszedni a gumókat, ha szaporítani akarjuk. Ha nem szedjük fel, akkor 1-2 év alatt kellemes virágfoltot képez majd kertünkben vagy a gyep között. Szépen mutat a cserjék alatt, de sziklakertben is. Ültethetjük szegélynek, de jól mutat foltokban is.

krókusz3_kert.jpg 
Régen gazdasági növényként is termesztették. Bibéi festékanyagot, illóolajat, karotint és zsírsavat tartalmaznak. A bibék szárítmányát gyógyításra, ételek, italok színezésére és textilek festésre használták. A dísznövénynek termesztett hibridek nem alkalmasak fűszernek.


20140226_o 075_krókusz.jpg

2015. március 4., szerda



Tavaszcsalogató vadvirágaink



Néhányuk már most elő-elődugja szépséges fejecskéjét a hó, vagy a fagyos avar alól, a föld alatt azonban még tömegek készülődnek kitörni a napfényre.

Tavaszcsalogató vadvirágaink
téltemető sáfrányokkal
Azok tehát, akik az elkövetkezendő hetekben a Kárpát-medence lombhullató erdeit járják, jó eséllyel számíthatnak a télvégi tájra színes pettyeket festő kora tavaszi vadvirágok szívmelengető látványára.
Az akár a hótakaró alól is kikandikáló kora tavaszi erdei virágok titka geofita életformájukban rejlik. E kis évelők az év legnagyobb részét a föld alatt töltik, s gyönyörű kis virágfejeiket az évnek csak abban a rövid időszakában ütik fel, amikor a felettük tornyosodó fák még nem lombosodnak, s élőhelyüket akadálytalanul éri a napfény. Leveleiket jellemzően csak a rövid virágzási időszakot követően bontják ki, a tavasz végére pedig általában már vissza is húzódnak a föld alá, ahol nyugalomban várják a következő kikeletet. Vessünk most egy pillantást a szintén geofiton tőzikéket, sáfrányokat, keltikéket is megelőző, épp e hetekben nyiladozó hunyorokra, s a tar fák lábai elé aranyszínű szőnyeget terítő téltemetőre.



Téltemető

Február közepe táján kezdi felütögetni fejecskéit a gyönyörű kis téltemető, amely az általa leginkább kedvelt, humuszban gazdag, jó vízáteresztő talajú lomberdők, elsősorban gyertyános-tölgyesek avarmezejét hamarosan aranysárga pontokkal szövi tele. A hosszú fagy a kis növény fejlődésének kifejezetten kedvez, így minél keményebb volt a tél, annál káprázatosabb virágszőnyegekre számíthatunk.

téltemető
A szintén a boglárkafélék családjába tartozó téltemető (Eranthis hyemalis)  A mindössze 10-15 cm magas növény kerek, osztott levelei csak a virágzást követően jelennek meg, ám sokáig nem láthatjuk őket: a téltemető alig néhány hét után visszahúzódik a föld alá. Védett és mérgező, ezért ne szedjük: saját otthonában, az erdőben gyönyörködjünk benne.

A tavasz egyik legszebb virága a nárcisz, amely már márciusban megörvendezett minket a szép illatos virágokkal.
Szinte a lelkünk is felvidul, amint meglátjuk tavasszal a bókoló napsága illatos nárciszokat a kertekben. Nem hiába, hiszen ez a virág már a jó időt és a napsütést jelzik felénk.
Számtalan nárcisz közül választhatunk, hiszen több mint tízezer nárcisz fajta létezik.
Ezek közül is több nagyobb csoportra vannak osztva így pl. trombita nárciszok, a koronás nárciszok, a sokvirágú nárciszok, illatos, és tazetta nárciszokat különböztetjük meg. Ültethetünk kertünkbe fehér, narancssárga, vagy citromsárga, teltvirágú vagy épp illatos nárciszt, a választék évről évre egyre nagyobb.



A nárcisz hagymákat már ősszel érdemes elültetni kertünkbe, így biztosak lehetünk benne, hogy kora tavaszra kinyílnak kertünkbe.
Ám aki elmulasztotta az őszi ültetést, vásároljon tavasszal kész cserepes kifejlett nárciszt, amelyet lakásban vagy az erkélyen is nevelhetünk. A cserepes nárciszt nagyon óvatosan öntözzük, mert a legkisebb túllocsolástól is kirohadtat.



Az összes hagymás növény, magában a hagymában tárolja a neki szükséges nedvességet és tápanyagot, épp ezért tavasszal mindenféle öntözés nélkül is kinyílnak és hajtanak. Így a hajtatott cserepes nárciszokat sem kell túlöntözni.
Tegyük a növényt világos, de lehetőleg hűvös helyre, így több napig is gyönyörködhetünk virágok szépségében. Előfordul, hogy egy cserépben akár több hagyma is van, így ha az egyik virág lenyílik, máris kibújik egy másik.



Elvirágzás után hagyjuk a virágokat és az összes levelet elnyílni és teljesen elszáradni, majd végül hagyjuk el a locsolást is. Amikor a levelek és a virágok már teljesen elnyíltak és elszáradtak vágjuk le őket tövig egy ollóval.

 

Azért fontos hogy az összes levél és virág elszáradjon, mert ekkor minden tápanyag visszahúzódik a hagymába így jövőre lesz elég tartaléka a növénynek. Ha ezt elmulasztjuk, és előbb vágjuk le a leveleket és a virágot, jövőre hiába is várjuk a virágzást, nem lesz tartaléka és elég tápanyaga a hagymának.


A hagymákat cserepestől vagy újságpapírba csomagolva tegyük félre egy száraz sötét helyre és ősszel szeptember közepén ültessük ki a kertbe.
Ha tavaszra vágyunk otthonunkba a februári hideg és borongós idő után vásároljunk néhány cserép vidám napsárga nárciszt ,jácintot otthonunkba, amelyek tavaszi színnel és illattal töltik meg környezetünket.

Forrás: Kertvarázs magazin

2015. március 3., kedd

tavaszi virágok: A Jácintok ,tavasz  a lakásban .Februárban má...

tavaszi virágok: A Jácintok ,tavasz  a lakásban .
Februárban má...
: A Jácintok , tavasz  a lakásban . Februárban már a legtöbb kertészeti áruház polcain megjelennek a kis cserépbe ültetett virágz...

Februárban már a legtöbb kertészeti áruház polcain megjelennek a kis cserépbe ültetett virágzó jácintok, de a bátrabb kertészek maguk is hajtathatnak jácint hagymát akár üvegben is.

Egy cserép jácint fantasztikus illatával és szépségével igazi tavaszi hangulatot teremt otthonunkban. Jácintot már déd- vagy üknagymamáink idejében is ültettek a kertekbe, már 1830-ban egy kertészeti könyvben több mint 500 féle jácintot jegyeztek fel. A jácintok szobai termesztése az utóbbi pár évben lett nagy divat, ismét felfedeztük a szép hajtató üvegeket a hagymák mellé, ahol láthatjuk nem csak a növény, de a gyökér fejlődését is.


A kertészeti áruházakban cserepes jácintot rózsaszín, fehér, kék színben találunk, de az előre csomagolt hagymákból már sárga, narancssárga vagy lila színt is felfedezhetünk. Ha a kertünkbe szeretnénk jácintot ültetni, várjuk meg az őszt, de lakásban tavasszal is élvezhetjük szépségüket. Mindez annak köszönhető, hogy egy eljárás segítségével előhűtik a hagymáját, amelyet ha ősszel cserépbe ültetnek, akkor december-január környékére meggyökeresedik és kivirágzik. Így kerül a kertészeti áruházak polcaira a tavaszi cserepes jácint.
A cserepes jácintot vásárlás után helyezzük el otthonunkban, egy világos, de nem túl meleg helyiségben. Az ideális hőmérséklet 12-15 C fok, ha ennél melegebb helyiségbe tesszük a növény szinte pár nap alatt elvirágzik. Ellenben ha hűvös helyiségben tartjuk akár két hétig is gyönyörködhetünk a látványban.
A virágzás ideje alatt érdemes rendszeresen öntözni a talajt, ám a két locsolás között mindig hagyjuk a földet kissé kiszáradni, mert a túllocsolás miatt a hagyma könnyen rothadásnak indul. A virágzás után sokan egyszerűen kidobják a növényt, pl. ha nincs kert ahová ki tudná ültetni, vagy mert úgy gondolják, nem lehet újra hajtani a hagymákat.






Az elvirágzott jácintot hagyjuk teljesen elszáradni, vagyis csökkentsük le a locsolást, és várjunk, amíg a levelek is elszáradnak. Ez azért fontos, mert ekkor az összes tápanyag visszahúzódik a hagymába, és így a következő hajtatásnál lesz tápanyag a növénynek. Végül emeljük ki a hagymát a cserépből, tisztogassuk le, és egy újságpapírba csomagolva tegyük el őszre egy száraz sötét helyre. Ha nekünk nincs kertünk, vagy nem szeretnénk a hagyma tárolásával vesződni, ajándékozzuk oda a növényt egy ismerősnek, akinek van kertje.
A hagymákat ősszel még a fagyok beállta előtt szeptember végén, október elején ültessük ki a kertbe, egy világos, de szélvédett helyre, de akár fa, vagy bokor alá is ültethetjük őket. A hagymákat 5-10 cm mélyre érdemes elültetni, és mivel jól bírják a fagyokat nem kell aggódni télen miattuk, tavasszal kihajtanak majd kertünkben.
Előfordulhat, hogy egyik vagy másik évben a jácintok nem hoznak virágot, ennek oka, hogy a hagymák elfáradnak, vagy kifogytak a tápanyagból. Ettől nem kell megijedni, érdemes néha felszedni a hagymákat a kertben tavasszal a virágzás végén, a kis sarj hagymákat külön leválasztani, osztályozni őket, és egy száraz sötét helyen pihentetni őszig.
Ősszel újra ültessük ki a hagymákat, de a sarj hagymák a következő évben gyakran még ekkor sem virágoznak.

Forrás :Kertvarázs Nagazin 

tavaszi virágok: A hóvirág , a tavasz hirnöke  Erdők mélyén , fák t...



A hóvirág , a tavasz hirnöke 

Erdők mélyén , fák tövében kinyilott a hóvirág ,
Leszedem én mind egy szálig , kötök egy szép bokrétát. 
Annak adom aki nekem legszebb, legkedvesebb,
Édesanyám kedvesanyám , ez a virág a Tied. 
Most tanitgatom a 3 éves unokámat  ere az anyáknapi versre , amit én tanultam az ovodában ezelőtt......, amire nagyon szivesen , boldogan emlékszek vissza még ma is.